Krmení

Každý kůň sežere jiné množství krmiva. To kolik ho sní závisý na věku, váze, zdravotního stavu a vykonané práce. Po krmení by vždy měla následovat alespoň hodina klidu. Druhů krmiv je hodně a každé je pro něco dobré.
V přírodě se kůň v podstatě celý den pásl. Žaludek je tedy uzpůsoben na krmení v menších, ale častějších dávkách. V přírodě také nepotřeboval tolik energie, jako spotřebuje dnes kůň používaný do zápřahu nebo pod sedlo.

Granule jsou sušené krmivo, které obsahuje některé vitamíny a minerály a ne všechny jsou obsaženy v obilninách nebo píci.V hrubé směsi jsou obsaženy granule i obilniny. A protože obilniny jsou převařené, jsou díky tomu stravitelnější. Hrubá směs je pro koně vyvážené krmivo.Oves je nejvyváženější strava. To, kolik ho koni dáte, závisí množství a druhu práce. Před tím, než ho koni dáte, se musí rozmačkat nebo rozdrtit. Oves se moc nehodí pro ponye, na nichž jezdí malé děti, protože některé koně zahřívá. Oves obsahuje tuky, škrob, a vysoké procento bílkovin.

Podávat kukuřici samotnou není moc dobré. Navíc je těžko stravitelná. Obsahuje totiž hodně škrobu, ale zase málo bílkovin. Má vysoký obsah energie a koním se podává lisovaná a vařená.Ječmen se používá hlavně pro koně, kteří potřebují přibrat na váze. Proto je to vhodné krmivo a navíc, koně se po něm nerozehřívají.Otruby mají vysoký obsah vláknin a nízkou nutriční hodnotu. Někdy se přidávají k jiným krmivům, aby se zvýšil jejich objem. Také se používají při podávání léků. Otruby jsou vlastně zbytek po vymletí pšenice na mouku.


Krmí-li se kůň sušenou cukrovou řepou řepa v žaludku koně nabobtná a může způsobit velmi vážné potíže. Proto je nutné toto krmivo nejméňě dvanáct hodin před krmením namočit. Má vysoký obsah vlákniny a cukru, ale bílkovin je v ní obsaženo málo.

Řezanka je v podstatě sekané seno, které je smíchané a malým množstvím ovesné slámy. Toto krmivo koně nutí k žvýkání a občas je smícháváno s ostatními krmivy, aby přidalo na objemu.


Lněné semeno má vysoký obsah bílkovin, ale vždy před krmením se musí povařit.V rostlinách jsou uloženy minerálie. Lze je však také přidávat do krmení. Pomáhají udržet rovnováhu organismu.

Česnek je přírodní léčivo bez vedlejších účinků. Česnekový prášek je proto užitečný doplňek.Vápencová moučka je užitečná - může totiž upravit jakoukoli výchylku v poměru vápníku a fosforu.

Melasa a spolu s ní i přípravky z ní vyrobené jsou velmi energetickým krmivem.
Rybí tuk (tuk z tresčích jater) velmi prospívá srsti a k zvýšení kondice.
V rostlinné potravě je málo chloridu sodného (kuchyňské soli) a proto se koním podává v lizu.
Zelenina a ovoce jsou zdravím zpestřením jídelníčku koně. Jsou šťavnaté a obsahují vitamíny a mineráli.


Seno je pro koně velmi důležitým krmivem. Z celkové krmné dávky by mělo seno zaujímat nejméně polovinu, raději více. Je to základní zdroj vlákniny. Má také vysoký obsah stravitelných bílkovin a jsou v něm obsaženy i minerály.

Voda je pro koně nenahraditelná, tak jako i pro nás. Kůň by měl mít čistou vodu vždy na blízku.