Hříbě-porod

Ve volné přírodě nebo na pastvině klisna, když měla rodit, vždy poodešla dál od stáda a tam v klidu porodila. Někdy ovšem nastali komplikace a hříbě nebo matka a nebo oba dva umřeli.
Dnes je většinou při porodu člověk a když nastanou komplikace, je schopen zasáhnout a pokud je to možné, oba dva zachránit. Ale ani když je u porodu člověk, není zaručené, že oba dva, kisna i hříbě, zůstanou na živu.
Když klisna začne rodit, nevstupujte do boxu a zbytečně klisnu nerozptylujte. Teprve až kdyby nastaly komplikace, rychle sežeňte zvěrolékaře nebo někoho, kdo dokáže pomoct.

Před porodem

První známky toho, že klisna brzy porodí je například to, že si často lehá a hned zase vstává. Vyhýbá se ostatním koním a občas se chová i agresivně. Asi čtrnáct dní před porodem klisně vemeno silně naběhne. Mezi sedmým a posledním dnem před porodem naběhne ještě více a na cecících se vytvoří pryskyřičné kapky. Díky těmto kapkám mléko tolik nevytéká, i když občas pár kapek ukápne. Velmi důležité je, jestli je vemeno čisté. Kdyby nebylo, mohlo by dojít k zánětu.
Jak už jsme se zmínili na začátku, pokud je klisna na louce, oddělí se před porodem od ostatních. Ale jak poznat příznaky začínajícího porodu v boxu? V boxu chodí stále sem a tam. Válí se po zemi a dívá se na břicho. To je ale občas falešný poplach, protože takto se klisna někdy chová týden nebo déle před porodem. Většina klisen rodí v noci a to přibližně polovina hříbat se narodí mezi desátou a druhou hodinou ranní. Že má klisna porodní bolesti poznáte podle toho, že se silně potí. Několik hodin před porodem se klisně roztáhnou vazy po obou stranách ocasu.

Porod

Odchodem plodové vody, tekutiny, která obklopuje hříbě v matčině břiše, začíná porod. Když se neobjeví přední nohy hříběte nejpozději do dvaceti minut po odchodu plodové vody, hrozí úmrtí hříběte. Jako první by se měly oběvit přední nohy. Pokud by se oběvily zadní, je potřeba rychle zavolat doktora. Došlo totiž k tomu, že hříbě je v břiše matky obráceně a mohlo by se udusit. Po oběvení předních nohou by porod neměl trvat déle než pět minut, maximálně půl hodiny. Plodový obal, který hříbě obklopuje, se musí hned po porodu roztrhnout, jinak hrozí, že se hříbě udusí.
Po porodu klisna osvobodí hříbě z plodového obalu. Může se ale stát, že bude příliš slabé a pokud plodový obal při porodu nepraskl, musí být rychle otevřen. Klisna sama vstane až nabere síly, což je asi třičtvrtě hodiny po porodu. Asi hodinu po porodu má z klisny vyjít placenta, ale může se stát, že nevyjde ani za tři hodiny. V tomto případě musí placentu vyjmout veterinář.
Když se klisna postaví, vyčistí svému hříběti nozdry a tlamu. Když je ale nevyčistí, vyčistěte mu je sami. Ale to jen v tomto případě. Na rozdíl od mnoha jiných savců, se hříbě postaví na nohy krátce po porodu. To je proto, že ve volné přírodě číhala dravá zvěř, která by hříbě mohla zabít. Další obranou proti dravé zvěři, je to, že hříbata mají dlouhé nohy, které dosahují až 90% dospělé délky. Díky dlouhým nohám jsou rychlá a dokáží uprchnout před nebezpečím.