Phar Lap
Tento australský kůň se narodil na Novém Zélandě v roce 1927. Australský trenér Harry Telford si Phar Lapa vybral aniž by ho viděl. Vybral si ho v katalogu ročků kvůli jeho rodokmenu. Na Novém Zélandě ho pro Telforda koupil jeho bratr. Když však hřebečka vyložili, Telford se zděsil. Phar Lap byl přerostlý a navíc měl kožní infekci. Telford však koně kupoval pro amerického majitele dostihových koní Davida Davise, který Phar Lapa nechtěl. Telford ho ale přemluvil, aby mu Davis koně pronajal, ale přitom platil krmení a ustájení. A kdyby náhodou kůň v dostizích vyhrával, jedna třetina z každé výhry by připadla Davisovi. Phar Lap však odmítal pracovat. Aby Phar Lapa Telford donutil pracovat, sám koně jezdil a štval ho v písečných dunách na pláži u Sydney. To Phar Lapa vyčerpávalo tak, že potom zbytek dne ležel v boxe pokrytý pěnou.
V prvních čtyřech dostizích se však stejně Phar Lap neumístil. Změna nastalo, až když ho dostal do péče mladý ošetřovatel Tommy Woodcock. Ten zjistil, že se k hřebci musí chovat více s citem. A první výsledek se dostavil, když Phar Lap vyhrál rovinný dostih. Během nové sezóny vyhrál čtyři velké dostihy a to v rekordním čase. Pfar Lap vyhrával jeden dostih zadruhým. Poražen byl jen v Melbourne Cupu (nejvýznamnějším australským dostihu) byl poražen a to kvůli chybě jeho žokeje.
Byl znovu přihlášn do Melbourne Cupu. Jednoho dne před dostihem se Phar Lap vracel z tréninku do stájí. Šel vedle Tommyho, který jel na poníkovi. Tommy si všiml, že je někdo z auta pozoruje. Když okolo vozu prošli, rozjel se a když koně míjel, někdo z něho na Phar Lapa vystřelil. Naštěstí minul. Dodnes se neví, kdo to byl Aby se něco takového nestalo znovu a tentokrát to neskončilo hůř, byl hřebec ukrýt do vzdálených stájí. Tam byl objeven a tentokrát někdo poškodil vůz, který měl Phar Lapa dovézt na závodiště. Nakonec se ale stejně dostihu zůčastnil a vyhrál, i když nesl 9 st. 12 lb.. Poslední dostih sezóny vyhrál také, i když nebyl zcela ve formě a navíc měl velkou zátěž. V další sezoně vyhrál Phar Lap osm dostihů a znovu byl přihlášen do Melbourne Cupu. Nebyl však úplně v pořádku . Byl však poražen. Davis souhlasil, aby hřebec běžel závod v Americe. Telford však kvůli své vlastní stáji nemohl Austrálii opustit, a tak poslal s koněm Tommyho. Závod Phar lap vyhrál, i přes zranění nohy, které mu způsobovalo velkou bolest.
Bohužel byl tento dostih v roce 1932 pro Phar Lapa poslední. Pátého dubna projevoval příznaky koliky a po dvou hodinách byl mrtev. Jeho smrt byla zahalena tajemstvím. Někdo tvrdí, že byl otráven a někdo zase, že se pásl na trávě, která byla ošetřena postřikem proti hmyzu. Zatímco jeho srdce je dnes je vystaveno v melbournském muzeu, tělo bylo preparováno a vystaveno v Belmontském parku. Teprve, když bylo převezono do Austrálie, bylo také vystaveno v melbournském muzeu. Na památku tohoto koně byl natočen stejnomenný film.