Shirský kůň

Shirský kůň


Výška Barvy Země původu Využití Kde ho najít Linie Povaha Plemeno původu
cca 190cm hnědák, vraník, bělouš Anglie Tah, ježdění - Packington Blind Horse Klidný, laskavý Great horse(válečný kůň), fríský kůň, vlámský kůň


Tento typický anglický kůň své jméno shire obdržel podle oblasti, kde byl chován. A to bylo ve středoanglických hrabstvích (shire) Lincolnu, Leicesteru, Staffordu a Derby. Shir vznikl ze středověkého anglického válečného koně (Great Horse). Také se mu říkalo anglický vraník. Ale to ještě nebyl shirský kůň takový, jakého ho známe dnes.
V rodokmenu má shirský kůň také těžké vlámské koně a frízáky. Zakladatelem chovu byl v letech 1755 - 1770 hřebec Packington Blind Horse. Plemená kniha byla založena až v roce 1878 a své jméno shire dostal ještě později, v roce 1884.
Hlava má lehký klabonos, široké čelo a je nasazena na dlouhém krku. Plec je šikmá a široká, hřbet svalnatá a záď silná. Na nohách má dlouhé, hedvábné rousy, které jsou většinou bílé.
Shirové se používají na rozvážení piva. V zemědělství se používají zřídka. Stále ještě se ale pořádají soutěže v orbě, kde se používá. Shirové jsou také velmi silní. Na výstavě ve Wembley roku 1924 si dva změřili sílu. Stupnice ale nestačila. Přesto se ale odhaduje, že dokáží utáhnout až pět tun. Díky dřívějšímu zkřížení s frízáky, má shir zlepšenou mechaniku pohybu. Ale ani plnokrevníci nezůstali pozadu. Ti mají na svědomí výšku a kvalitu chodů moderních shirských koní. Je to ale také důvod, proč je toto plemeno považováno za reprezentační.