Shetlandský pony

Shetlandský pony


Výška Barvy Země původu Využití Kde ho najít Linie Povaha Plemeno původu
do 107cm Základní Shetlandské ostrovy Poník pro děti, tah, dříve v dolech - Naestoso, Favory, Conversano, Neapolitano,Pluto, Siglavy, Incitato, Tulipan Vyrovnaný, přizpůsobivý, umíněný, tvrdohlavý, inteligentní, bystrý -


Shetlandský pony pochází ze Shetlandských ostrovů, po kterých se i jmenuje. Na tyto ostrovy se dostal asi před 10 000 lety ze Skandinávie. Tehdy ještě Shetlandské ostrovy byly spojeny s kontinentem. Předpokládá se, že tito poníci patřili k tundrovému typu. Důkaz máme hned u dnešních shetlandů, kteří mají zvlášť utvořené nosní dutiny, které zahřívají vzduch ještě před tím než se dostane do plic. Tento jev se projevuje u koní z vysokých zeměpisných šířek. Minulost shetlandských poníků je i smutná. V 19. století pracoval v dolech. Pracoval místo žen a dětí, kterým zákon práce v dolech zakázal. Poník se do dolů dostal někdy i ve třech letech svého života a ven až po své smrti.
Na Shetlandských ostrovech byl poník vystaven velmi tvrdému klimatu. Potravy nebylo mnoho. Když bylo potravy opravdu velmi málo (hlavně v zimě), prý jedli i řasy. Díky těmto podmínkám se z tohoto koně stal skromný kůň a v poměru ke své výšce je tento poník nejsilnější ze všech koní.
Na jejich domácích ostrovech nebylo ani teplo, proto jsou otužilí a silnější. Jejich zimní srst se mění podle roční doby. V létě je hladká, hustá a tvrdá, v zimě narůstá podsada. Aby jim bylo teplo, mají hřívu i ohon velmi bohaté. Shetland svým vzhledem připomíná plyšového medvídka, díky čemuž je oblíbený. Má široké čelo, krátký nos, plochý kohoutek, krátký hřbet a široká bedra. Nohy jsou krátké a kopyta pevná a odolná
I když vypadají velmi roztomile, dokáží tito poníci své majitele nebo jezdce pěkně potrápit. Protože jsou tak malý, většinou je nezajíždí, tak zkušený jezdec, jaký by měl. Proto je s nimi někdy těžké pořízení. Shetlandi jsou velmi bystří a inteligentní koníci, ale také tvrdohlaví a občas i drzí. Dokáží se přizpůsobit tvrdým podmínkám a právě proto práci v dolech dobře zvládali. Mohou se používat jako jezdečtí koně, ale také se mohou zapřáhnout do kočáru.