Peršeron

Peršeron


Výška Barvy Země původu Využití Kde ho najít Linie Povaha Plemeno původu
cca 164 cm bělouš, ryzák, hnědák Francie Tah, reprezentace - Gallipoli. Jean de Blanc Gogolphin temperamentní, energický, spolehlivý, výkonný Arab


Peršeron patří k nejoblíbenějším těžkým plemenům a chová se téměř po celém světě. Pochází z vápencového pohoří na rozhraní Normandie a Střední Francie. Někteří lidé tvrdí, že jeho předkové nesli rytíře Karla Martela do vítězné bitvi s muslimi u Poitiers v roce 732. Prý že nepříteli byli ukořistěny berbeři a arabové, kteří byli užiteční pro francouzské chovatele. Pravda je ale taková, že do Francie se arabové dostali až po křižácké výpravě v letech 1096 - 1099. Teprve v roce 1760 v hřebčinci Le - Pin byli arabští plemeníci využiti chovateli peršeronů. Největším koněm na světě byl právě peršeron. Jmenoval se Dr. Le Gear, vysoký byl 213 cm a vážil 1372 kg.
Hlava peršerona je ušlechtilá se širokým čelem a rovným profilem. Uši jsou jemné a dlouhé, oči velké, živé a vystouplé. Nos je plochý, nozdry široké a rozevřené. Dlouhý krk je klenutý a hříva hodně hustá. Krk je výrazný a plec dosti strmá. Hrudník je hluboký, nohy jsou silné a svalnaté s velmi dobrými klouby a nemají rousy. Záď je silná a hustý ocas vysoko nasazený. Při práci se ocas uvazuje nahoru do jakéhosi "pólo - uzlu".
Peršeron je velice silný tažný kůň, který je schopný zvládnout nejtěžší náklady. Je ale také inteligentní a hodí se pro každou práci. Nepoužívá se vždy jako váleční koně. Z více než půl miliónů britských koňských obětí bylo velice mnoho peršeronů nebo koní podobného typy.