Hafling

Hafling


Výška Barvy Země původu Využití Kde ho najít Linie Povaha Plemeno původu
132 - 142cm, 140 - 148cm Ryzák s bílou hřívou Rakouské Alpy Jezdecký kůň, lesnictví, tah, armáda - - Dobrá orientace, pracovní charakter, skromný Arab


Předci tohoto plemene byli malí alpští koníci z jižního Tyrolska a z oblasti kolem Meranu a Bolazana, kteří zdědili některé vlastnosti tarpanů, zvláště předpoklady pro práci v horách. V okolí Hafflingenu v Ötztalerských Alpách byli tito koně kříženi s arabskými koňmi a v rodokmenu mají jméno arabského hřebce El Bedavi. Chov také ovlivnili norikové, huculové, besenští horští koně a polští konici. Původní alpští koně už vyhynuli.
Moderní hafling je v podstatě chladnokrevník. Díky chovu na pastvinách jsou neobyčejně zdraví a otužilí a mají vynikající kondici. Díky velkým očím a malým uším vypadají inteligentně a živě a jejich vzhled odráží jejich mírnou povahu. Jsou také silní a mohutně osvalení a hřbet mají delší, což je výhoda při používání haflinga jako soumara. Nohy jsou zdravé a kopyta kvalitní. Pohyb haflinga je neobyčejně volný a krok je dlouhý a jistý, což je výhodné v hordkém terénu. Velmi přitažliví jsou ale hlavně kvůli svému zbarvení, vždy to totiž jsou buď ryzáci a nebo izabely s bohatou, zlvněnou hřívou a ocasem jako len.
Tito koníci jsou všestranní a ochotní pracovníci. Používají se v zemědělství, v lese, ale může tahat vozy a saně a samozřejmě, že se na něm může i jezdit. A může se používat, jak už zde bylo zmíněno, i jako soumar. Dříve se používal i v armádě. Dokonce František Josef I. jezdil v pozdějším věku na haflingovy. Pracovat začínají haflingové až od čtyř let, ale zato jsou někteří čilí až do čtyřiceti let. Hafling je skromný dobromyslný, učenlivý a energický koník, vhodný pro děti i dospělé. V Čechách se choval hlavně v 1. polovině 20. století, ale i dnes zde má hodně příznivců. Výžeh haflingů je ve tvaru protěže (národní rakouská květina) s písmenem H uprostřed. Toto plemeno je ještě stále velmi populární například v Rakousku, Německu, Švýcarsku a dalších zemích.