Český teplokevník

Český teplokrevník


Výška Barvy Země původu Využití Kde ho najít Linie Povaha Plemeno původu
170 - 175cm vraník,ryzák, hnědák, tm. hnědák ČR Zemědělství, sportovní ježdění Chlum n. Cidlinou a okolí Bystrý,
Genius,
...
Vytrvalý, učenlivý, ochotný, všestraný, ovladatelný Něm. tepl.,
oldenburský, východofrís.


Jak už jméno napovídá, vzniklo toto plemeno v Čechách a to již za dob Rakouska – Uherska. Základem jsou různé typy polokrevníků – Gidran, Nonius, Furioso, Przedswit. Pro zvýšení mohutnosti se koncem 19. století v chovu využili oldenburští a východofríští hřebci, po druhé světové válce se využili i trakénští, holštýnští, angličtí a hanoverští koně. Velký podíl na vyšlechtění českého teplokrevníka má hřebčín v Hostounia v Kladrubech. Plemenná kniha dovoluje využít v chovu i jiná plemena, například anglický plnokrevník, francouzský jezdecký kůň, arab, angloarab a další. Zajímavostí v chovu českých teplokrevníků jsou koně Kinských (více Kinský kůň).
Český teplokrevník je mohutný silný kůň se silnou kostrou. Hrubší hlava je úhledná a krk silný a široce nasazený na mohutný trup. Kohoutek je málo výrazný. Hřbet je široký a dlouhý stejně jako záď. Kopyta jsou většinou kvalitní, občas plochá. Hříva a ocas jsou velmi husté.
Český teplokrevník je poměrně dlouhověký, skromný, nenáročný a vytrvalý kůň. Také je velmi ovladatelný, ochotný a učenlivý. Právě kvůli svému temperamentu jsou tito koně využíváni pro všechny druhy jezdeckého sportu a to i včetně vozatajství. Může se však používat i k lehčí zemědělské a lesní práci.
Nejznámější a nejúspěšnější linií je linie Bystrý. Zakladatelem by hřebec 469, který se narodil v roce 1919. Tato linie se vyznačuje mohutností, kratším, méně vydatným chodem a strmější a kratší spěnkou. Jsou to hnědáci.