Arabský plnokrevník

Arabský plnokrevník


Výška Barvy Země původu Využití Kde ho najít Linie Povaha Plemeno původu
do 152cm ryzák, hnědák, vraník, bělouš Arábie Distanční jízdy, dostihy, sportovní jedění - - Inteligentní, temperamentní, odváný -


Arabský plnokrevník je obecně považován za nejkrásnějšího a nejušlechtilejšího koně světa. Je to také nejstarší teplokrevné plemeno - lidé ho šlechtí již po tisíce let. Jeho krev koluje snad ve všech teplokrevných koních. Chov arabských koní založil údajně prorok Mohamed. Zakladatelky chovu jsou podle této teorie klisny: Ham-Du-Ne, U-Bai-Jan, Ku-Hai-Lan, Sak-La-We a Had-Ban. Dohromady se všem těmto klisnám říká Al-Kham-Sa, česky Všech pět.
Stavba těla vykazuje některé zvláštnosti. Zatímco ostatní teplokrevníci mají 18 párůžeber, 6 bederních a 18 ocasních obratlů, arb má párů žeber jen 16, bederních obratlů 7 a ocasních 16. Právě kvůli menšímu počtu ocasních obratlů má arab vysoko nesený ocas, který při běhu koně vyvolává dojem praporu. Krk je vyklenut jakoby do oblouku a kůň díky tomu může obracet hlavu volně do všech směrů. Hlava je malá, suchá se zřetelným konkávním profilem. Uši a chřípí jsou velice jemné. Jemností vyniká i srst, hříva a ocas jsou jakoby hedvábné. Kůže je ale velmi jemná, a proto je arab někdy trochu lechtivý.Kosti jsou pevné, kopyta tvrdá. Pohyb araba je často popisován jako plavání.
Vyjímečná je také jeho povaha. Jsou to koně odvážní, inteligentní a citlivý. Také jsou velmi živí, ale přesto mírní. K jejich vychování je potřeba hodně citu.