Anglický plnokrevník

Anglický plnokrevník


Výška Barvy Země původu Využití Kde ho najít Linie Povaha Plemeno původu
160-170cm základní-vraník, hnědák, tm. hnědák, ryzák (bělouš) Anglie dostihy, skoky, jezdecký kůň Napajedla, Xaverov, Mimoň byerley Turk, Darley Arabian, Goldolphin Barb odvážný, temperamentní, někdy svéhlavý Arab


Tento kůň byl vyšlechtěn v Anglii v 18. století. Vznikl křížením domácích závodních koní s dovezenými arabskými hřebci. Základem závodních koní byli gallowayové a hobby, kteří byli kříženi se španělskými a italskými importy. Výsledkem křížení závodních koní a arabů vzniklo nejrychlejší plemeno na světě.
Chov tohoto plemene má tři zakladatele: Darley Arabiana, Goldolphin Barba a Barley Turka. Kolem každého tohoto zakladatele je mnoho legend. Tvrdí se, že Barley Turk byl chycen Barleym po bitvě s Turky, která probíhala u Budy. Společně se zúčastnili mnoha bitev. Po bitvě na řece Boyne v roce 1690 byl Byerley Turk zařazen do chovu v durhamském hřebčíně. Tvrdí se ale také, že tento hřebec byl chycen neznámým Holanďanem při obléhání Vídně a ten hřebce prodal Byerleyovi.
Goldopphin Barb byl do Anglie dovezen roku 1728 a vládcem Tunisu byl darován francouzskému panovníku Ludvíku xv.. Hřebec však měl obtížný charakter a navíc se Ludvíkovi xv. nelíbil, a právě proto byl prodán a nějakou dobu tahal mlékařský povoz. Později se dostal jako zkušební hřebec do stájí lorda Goldolphina. Protože však hlavní plemeník těchto stájí Hobgoblin nectěl připustit klisnu Roxanu, nechali ji připustit Goldolphinem Barbaem. Jedním z potomků Goldolphina Barbea a Roxany je známý Matchem, zakladatel třetí linie.
Nejkrásnějším ze zakladatelů anglických plnokrevníků byl arybský hřebec Darley Arabian. Pocházel z Nadžu v Arábii a koupen byl v Allepu (Halebu) v roce 1704. Chován byl v Yorkshiru a jehosynem byl první z velkých dostihových koní - Flying Childers.Vnukem tohoto koně byl Eclipse, legendární a nikdy neporažený kůň, který byl zakladatelem druhé linie. jeho jméno znamená v češtině zatmění a dostal ho proto, že při jeho narození bylo zatmění. Když umřel, pitva ukázala, žá Eclipse měl dvakrát větší srdce než ostatní koně.
Arabové do chovu zasahovali až do roku 1770, kdy se zjistilo, že použití domácích koní přináší lepší výsledky.
Ušlechtilá hlava s delšíma ušima má poměrně rovný profil, je suchá a velmi jemná. Krk je dlouhý a půvabný a kohoutek výrazný. Lopatka je dlouhá a šikmá, což je pro plnokrevníka typické. Dostihový kůň musí mít hluboký hrudník, který dovoluje maximální rozpínání plic a to anglickému plnokrevníkovi samozřejmě nechybí. Záď je rovná, někdy mírně sražená a v bedrech silná, říká se jí motor koně. Rychlost naznačuje celé tělo, hlavně však jeho záď. Přední nohy jsou jemné a dlouhé a jen zřídkakdy mají holeně obvod menší než 20 cm. Velmi důležité je postavení zadních nohou, které jsou dlouhé a jemné s perfektně utvářenými hlezeními klouby a právě to umožní koni vyvinout při odrazu maximální odraz.
Angličtí plnokrevníci jsou velice odvážní, enegičtí a bojovní koně. Jsou také temperamentní a senzibilní, a právě proto jsou náročnější na zacházení a také vyžadují pokročilejšího jezdce. Jsou výkonní a stateční a využíváni jsou hlavně k dostihům, ale také k drezuře a parkuru. Tto plemeno se také používá k zušlechtění jiných plemen. Tito koně dospívají brzy a jako dvouletí už startují. To je ale na některé moc velké napětí a někteří koně to nevydrží. Bohužel přednost mají ekonomické zřetele.